A legrégebbi modellek egyike. A Panasonic KX-T 30810, KX-T61610 telefonközpontokból létezett kaputelefon nélküli és kaputelefonos változat is. Az "új" verziókhoz már kapunyitó adaptert is lehetett csatlakoztatni.
A központ 3 fővonal és 8 mellékállomás vagy 6 fővonal és 16 mellékállomás kiépítésben került forgalomba. A mellékek lehetnek analóg ( 2 huzalos ) vagy rendszer ( 4 huzalos ) mellékek. Egyszerűen RJ11-es csatlakozóval lehet az alközponthoz mellékeket rendelni. Programozni CSAK rendszertelefonnal lehet!
Bővíteni nem lehet.
Mind a mai napig működnek ilyen központok kisebb irodákban, magánlakásokban. Nagyon megbízható, de "nem szereti" a villámot.
Rendszertelefonja a Panasonic KX-T7030 készülék. Nagyon szerették, így még mindig nagyon keresett rendszertelefon. Lehet, hogy csak az ára miatt, mert az utódja a Panasonic KX-T7730 elég drága.
Az "új" analóg rendszertelefon a Panasonic KX-T7730.
Kaputelefonja a "régi" Panasonic KX-T30865 kültéri egység.
Sok helyen találkozunk még vele, kicsit sárgábban, kopottabban:)
Utódja a Panasonic KX-T7765. Mindenben kompatibilis a 30865 típussal, még a furat helyei is megegyeznek. Előnye, hogy világít a sötétben a nyomógomb körüli rész ( sötétedés után kb. 1-2 órát ). Ha le akarja cserélni a régit, azt nagyon könnyen előképzettség nélkül, egy csavarhúzóval megteheti.
Íme a Panasonic KX-T7765:
Mind a kettő fent említett modell a legújabb Panasonic alközpontokhoz is felszerelhető.
Egy kis probléma van a régi alközpontoknál, hogy néha nincs a használt telefon piacon kaputelefon és kapunyitó adapter. Amennyiben nem kapunk ilyen eszközöket, ajánlom a CM16 nevű alközponti kaputelefont. Ez az egység kisebb ráncfelvarráson ment keresztül az elmúlt időkben. A legújabb verzió nyugodtan ajánlható minden megoldásra. Előnye: olcsó, magyar gyártmány. Ezáltal a javítása is 1-2 nap alatt megoldható. Hátránya csupán, hogy szükséges neki 12 V-os tápfeszültség és lefoglal egy darab mellékállomási portot.
CM 16 itt megtalálható: CM 16 link